Wokół tematu błony dziewiczej powstało wiele mitów. Że jej przerwanie jest bolesne, występuje obfite krwawienie, a czasami błona nie przerywa się przy pierwszym stosunku. Jaka jest prawda? Wyjaśnimy!
Błona dziewicza to cienki fałd śluzówki, który znajduje się na granicy przedsionka pochwy. Zazwyczaj jest delikatna i elastyczna. Niewyczuwalna dla kobiety, a czasami także dla partnera. Jej przerwanie podczas stosunku nierzadko jest powodem stresu i obaw. Czy będzie bolało? Czy będzie krwawienie? Przerywaniu błony dziewiczej podczas stosunku może towarzyszyć plamienie i pewien dyskomfort, nie powinien jednak przerodzić się on w ból.
Pamiętajmy jednak, że każdy człowiek jest inny, a ile kobiet, tyle błon dziewiczych. O ile posiadaczki cienkiej i elastycznej błony mogą nawet zapomnieć o jej istnieniu, o tyle kobiety, których błona dziewicza jest grubsza, jednolicie zbudowana, mogą postrzegać ją jako źródło problemów.
Przerwanie grubej, mało elastycznej, jednolicie zbudowanej błony, podczas stosunku, może okazać się bardzo bolesne, a czasami wręcz niemożliwe. Wszelkie próby wywołają u kobiety ból, nie bez znaczenia pozostaną też odczucia i emocje natury psychicznej. Tak, nie można zapomnieć o głowie! Wszelkie przeszkody natury anatomicznej mogą odcisnąć piętno na kobiecej psychice zniechęcając ją do zbliżeń intymnych. Co za tym idzie, naturalną reakcją obronną będzie wzmożone napięcie mięśni dna miednicy, przez co pochwa stanie się ciasna i odbycie stosunku będzie utrudnione. W skrajnych przypadkach możemy nawet mówić o pochwicy.
Niemniej jednak, lepiej zapobiegać niż leczyć! Już podczas pierwszych wizyt ginekologicznych, zarówno u dorosłych kobiet, jak i u dziewcząt, które mają nienaruszoną błonę dziewiczą, lekarz jest w stanie ocenić jej budowę. Jeśli podczas badania fizykalnego błona jest sztywna, mało elastyczna, nacisk na nią powoduje u kobiety dyskomfort, warto rozważyć zabieg hymenotomii.
Co to takiego? Nic innego jak nacięcie błony dziewiczej. Ten szybki i praktycznie bezbolesny (wykonywany w znieczuleniu miejscowym) zabieg, pozwala na przerwanie błony dziewiczej w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach gabinetu lekarskiego. Oczywiście aby lekarz mógł w pełni odpowiedzialnie i z pełną troską o pacjentkę wykonać nacięcie błony dziewiczej, konieczne jest zbadanie kobiety, zakwalifikowanie jej do zabiegu. Po poddaniu się hymenotomii, podczas stosunku kobieta może się uwolnić od obaw związanych z przerywaniem błony przez partnera i cieszyć się chwilą.
Zabieg ten, choć bardzo intymny, być może nawet onieśmielający, jest doskonałym wyjściem dla tych kobiet, które zmagają się z problemem przerośniętej błony dziewiczej, przez co nie odczuwają satysfakcji z życia seksualnego, bądź dla tych, które dopiero planują rozpoczęcie współżycia, a są pełne obaw co do przebiegu tego pierwszego razu. A ponieważ hymenotomię wykonuje lekarz ginekolog, może on być lekarzem, pod którego opieką kobieta zdecyduje się zostać w ramach regularnej profilaktyki i badań ginekologicznych, a nawet prowadzić ciążę! W końcu ginekologia to dziedzina medycyny, która wymaga nawiązania zaufania i nici porozumienia między lekarzem i pacjentką.
Niezależnie od pobudek, hymenotomia jest procedurą bezpieczną. Wykonywana przez doświadczonego, taktownego i empatycznego lekarza, będzie jedynie mglistym wspomnieniem, w obliczu pozytywnych doznań, które za sobą poniesie.